Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. Właśnie tutaj podejmowanie są goście. Stanowi on niejako sferę publiczną w domu, podczas gdy pozostałe pomieszczenia zarezerwowane są do prywatnego użytku domowników. Oczywiście w przypadku mieszkań funkcja reprezentacyjna nie jest jedną, jaką ma do spełnienia salon. W mieszkaniach w bloku salon staje się jednocześnie miejscem relaksu, a niekiedy także nauki czy pracy.

Bywa również, że salon połączony z kuchnią jest też miejscem spożywania posiłków. Takie różnorodne funkcje tego pomieszczenia sprawiają, że aranżacja salonu może stanowić prawdziwe wyzwanie, z czym zgodzę się z pewnością architekci wnętrz.

Z tego też powodu każdy architekt wnętrz czy rezydujący w innym mieście rozpocznie przygotowanie projektu wnętrza od rozeznania funkcji, które w opinii domowników powinien spełniać salon. W zależności od nich salon może być urządzony na wiele różnych sposobów. Nie chodzi tutaj o różnorodność stylów, ale o wykorzystanie przestrzeni oraz wybór mebli czy dodatków, które znajdą się w tym pomieszczeniu. Inne meble będą, bowiem w salonie, w którym jedynie podejmuje się gości, inne w salonie – jadali, a jeszcze inne w pokoju, gdzie powinna zostać wyznaczona strefa do pracy i nauki.

 

Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z układem pomieszczenia. Aranżer planując wnętrze musi wziąć pod uwagę rozmieszczenie okien i drzwi. Ważne są także ewentualne załamania ścian, kominy, wnęki i inne elementy architektoniczne, które mogą zostać przez projektanta wykorzystania w bardzo kreatywny i ciekawy sposób. Niekiedy będą one wymagała ukrycia w aranżacji, tak by nie były one widoczne na pierwszy rzut oka, innym razem dobrze jest je podkreślić i wyeksponować.

 

Eksponowanie elementów architektury wiąże się często z poszukiwaniem centralnego punktu aranżacji. Jest to taki punkt, wokół którego budowany jest cały projekt. Powinien on przykuwać wzrok i być tym, co w pierwszej kolejności narzuca się osobie wchodzącej do pomieszczenia.  Punktem centralnym może być kominek, wykusz okienny, czy nietypowe załamanie ściany. Jeśli nie ma w pomieszczeniu takiego punktu architekt wnętrz może go stworzyć poprzez nadanie ścianie nietypowej faktury, nałożenie na nią fototapety, czy ułożenie kompozycji w kilku fotografii. Jest wiele sposobów na tworzenie punktów centralnych, wszystko zależy od założeń projektanta.

 

Tym na co szczególną uwagę zwróci każdy dobry projektant wnętrz to ustawienie poszczególnych mebli i elementów aranżacji pomieszczenia w taki sposób, aby na najkrótszych drogach pomiędzy najważniejszymi punktami nie znalazły się żadne niepotrzebne przedmioty. Nikt nie lubi nadkładać drogi chcąc dostać się do drzwi czy okna. Dlatego architekt wnętrz również tę kwestię powinien wziąć pod uwagę. W przeciwnym razie mieszkańcy domu prędzej czy później zmienią plan pomieszczenia tak, by było ono dla nich bardziej funkcjonalne, a przecież to aby pomieszczenie było komfortowe jest jednym z podstawowych zadań architekta.

Kategorie: Dom