Wentylacja i kwestia ogrzewnictwa zwłaszcza w domach to bardzo fascynująca branża, która w ostatnich latach rozwijała się w szalonym tempie.  W Polsce coraz częściej stawia się na ekologiczny i dobry sprzęt z prawdziwego zdarzenia. Powoli bardziej zamożni rodacy zaczynają zauważać, że mimo dużego kosztu początkowego warto zainwestować w dobrą wentylację. W perspektywie najbliższych 10 lat inwestycja niemalże zawsze zwraca się, a później możemy się cieszyć np. darmowym ogrzewaniem i klimatyzacją.

Wszystko jest kwestią odpowiednich obliczeń i doboru sprzętu. Wentylowanie domu czyli wentylacja to nie przelewki – klasyczna wentylacja grawitacyjna może i sprawdza się w stosunkowo starych budynkach, jednak nowe i świetnie zaizolowane domy nawet nie mają otwieranych okien. Wszystko po to, żeby uniknąć strat cieplnych, które w najnowocześniejszych budynkach mogą być głównym przyczynkiem do wyższych rachunków. Dlatego też oprócz klasycznych przewodów wentylacyjnych i systemu kratek w pomieszczeniach wymyślono rozwiązanie, które redukuje straty i automatycznie dopasowuje się do potrzeb wymiany powietrza. Ważnym aspektem, który jest często pomijany – jest samo wentylowanie garażu. Gdy jest ot osobny budynek (garaż wolnostojący) to problemów większych może i nie ma – ale i tak trzeba pamiętać o pewnych regułach.

Wentylacja garażu

Garaż to dla niektórych tylko miejsce na przechowywanie samochodu czy innego pojazdu. Dla innych jeszcze to oaza spokoju, miejsce majsterkowania i wypoczynku. Garaż bardzo często jest budowany jako osobny, mały budynek, gdzie znajduje się jedno pomieszczenie. Z punktu widzenia wentylacji jest to najłatwiejsza opcja. Musimy zachować przede wszystkim właściwe otwory na kratki. Otwór wywiewny musi znajdować się na jednej ze ścian – wynika to z praw fizyki. Po prostu powietrze ciepłe unosi się ku górze i poprzez kratkę „ucieka” na zewnątrz. Żeby jednak płynny przepływ powietrza się odbywał, należy także wykonać na przeciwległej ścianie otwór na kratkę bliżej posadzki (chłodne powietrze opada). Tutaj  o tyle sytuacja jest prosta, że garaż nie jest ogrzewany.

Wentylacja garażu ogrzewanego

Gdy garaż znajduje się w bryle budynku często jest ogrzewany, co oznacza, że będzie się w nim siłą rzeczy gromadziła wilgoć. Może być wtedy zamontowana wentylacja grawitacyjna z normalnym przewodem wywiewnym, wyprowadzonym ponad dach, o wysokości od kratki do wylotu nie mniejszej niż 3 m, gwarantująca przynajmniej półtorakrotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Najlepiej sprawdzi się wentylacja mechaniczna – jednak nie musi to być w pełni zautomatyzowany system, jaki montuje się w domach pasywnych, tylko odpowiednio zamontowany wentylator wywiewny, który będzie się włączać na czujnik ruchu, gdy tylko ktoś wjedzie samochodem do środka.

Kategorie: Dom