Kostka brukowa stała się jednym z najbardziej popularnych materiałów do budowy podjazdów i ścieżek wokół domu, pięknie wypełniającą przestrzeń wokół domów jednorodzinnych. Jest również bardzo wytrzymała i stosunkowo łatwa w utrzymaniu w dobrym stanie. Na rynku dostępne są kostki o różnych kolorach, kształtach oraz wielkości. Na co zwrócić uwagę przed decyzją o zakupie kostki brukowej?

Kształt kostki brukowej

Chyba najbardziej tradycyjnym i najczęściej wybieranym kształtem kostki brukowej są równomierne prostokątny, czasami też z rozszerzanymi krótszymi brzegami. Jednak na tym nie koniec wyboru. Do budowy swojego podjazdu i ścieżek wokół domu można także wybrać kostki imitujące stary bruk oraz kostki w kształcie klinów. Z tych ostatnich z łatwością można ułożyć okręgi, wachlarze czy łuki.

Oprócz tego na rynku dostępne są także kostki brukowe o nieregularnych kształtach, które doskonale pasują do ogrodów, oraz kostki geometryczne pięknie prezentujące się przy nowoczesnej architekturze. Warto rozważyć również wybór kostek ekologicznych, które mają duże wypusty dystansowe. Dzięki temu możliwe jest przesiąkanie wód opadowych do podłoża. Zostaje więc zachowana równowaga w środowisku poprzez utrzymanie właściwego poziomu wód gruntowych.

Kolor jako kryterium wyboru kostki

Na małych płaszczyznach najlepiej zdecydować się na maksymalnie dwa kolory kostki brukowej – jeden jako główny, a drugi jako uzupełniający. Z kolei na większych przestrzeniach można pozwolić sobie na zaprojektowanie ciekawych wzorów graficznych i dobór większej ilości kolorów, które urozmaicą przestrzeń.

Należy jednak pamiętać, aby unikać przesytu – kolor kostki najlepiej jest dobrać pod kolor elewacji budynku lub innego dominującego na działce elementu, aby wszystko tworzyło harmonijną całość. Szare i czerwone kostki należą do najbardziej popularnych, jednak w ofercie dostępne są także intensywne barwy (nawet żółte, niebieskie czy zielone) oraz kolory nawiązujące do natury (beżowe, szare czy brązowe).

Kategorie: Dom