Obecnie keramzyt wykorzystywany jest jako materiał budowlany i izolacyjny. Zanim jednak powiemy nieco więcej na temat jego uniwersalnego zastosowania, dowiedzmy się czym tak naprawde jest keramzyt i skąd on się bierze? 

Keramzyt – podstawowe informacje

Keramzyt to niezwykle lekkie kruszywo, które powstaje z gliny ilastej wydobywanej w polskich kopalniach mieszczących się na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu. Glina po wydobyciu przez kilka dni leżakuje, a następnie jest ona rozgniatana za pomocą metalowych walców. Rozdrobnione kawałki gliny poddaje się podwójnej obróbce termicznej, gdzie podczas wypalania w temperaturze prawie tysiąca dwustu stopni Celsjusza, kawałki keramzytu zwiększają swoją objętość. Powstałe w ten sposób kulki keramzytowe mierzą od dwóch milimetrów do nawet pięciu centymetrów średnicy. 

Keramzyt – właściwości kruszywa

Keramzyt posiada wiele właściwości, które sprawiają, że jest on bardzo dobrym i często niezastąpionym materiałem wykorzystywanym w budownictwie oraz ogrodnictwie. Właściwości, o których mowa to:

  • izolacja termiczna i akustyczna,
  • materiał niepalny i ognioodporny, 
  • odporny na działanie czynników atmosferycznych np. mróz,
  • odporny na grzyby i pleśnie, 
  • odporny na szkodniki i gryzonie żyjące np. w glebie,
  • odporny na działanie substancji chemicznych.

Właściwości keramzytu sprawiają, że jest on niezwykle wytrzymałym i trwałym surowcem, który może być powtórnie wykorzystany np. podczas różnych prac ogrodowych. 

Keramzyt – zastosowanie w budownictwie

Keramzyt obecnie jest powszechnie wykorzystywany podczas prac remontowo-budowlanych. Keramzyt całkowicie zastąpił styropian, nie tylko ze względu na niższe koszty wykonania izolacji z wykorzystaniem materiałów keramzytowych, ale przede wszystkim ich trwałość oraz wyżej wymienione właściwości. Keramzyt w budownictwie wykorzystywany jest jako izolator termiczny stropów, ścian fundamentowych i piwnicznych, posadzek i podłóg, izolator akustyczny oraz jako keramzyt podsypkowy lub impregnowany, który może zastąpić podsypkę piaskową czy betonową wylewkę. Keramzyt jest materiałem ogólnodostępnym na polskim rynku, jednak warto wybrać produkt sprawdzony, który dotychczas spełnił oczekiwania wielu klientów, a mowa tu o produktach dostępnych w ofercie firmy Leca https://leca.pl/.