Najważniejszym czynnikiem towarzyszącym nam przy wyborze materaca jest oczywiście jego twardość. Nie od dziś wiadomo, że lepiej spać na twardszej, niż miękkiej powierzchni. Mimo że miękkość niektórych łóżek kusi to nie dajmy się zwieść. W tym wypadku twardszy oznacza lepszy. Na jakie materace do sypialni najlepiej postawić? Podpowiadamy czym się kierować przy ich wyborze!

Materac idealny

Odpowiednio dobrany materac zapewni nam zdrowy sen, maksymalny wypoczynek i odciążenie kręgosłupa. Czym powinniśmy się kierować, jeśli chcemy kupić materac idealny? Przede wszystkim wagą naszego ciała, ale i pozycją, w której najczęściej śpimy. Jeśli lubimy spać na plecach lub na brzuchu, to nasz materac może być nieco bardziej miękki. Natomiast śpiąc na boku, najkorzystniejszy będzie materac twardy. Nie mniej i tak podczas wyboru materaca do sypialni, powinniśmy kierować się przede wszystkim wagą naszego ciała. Nawet gdy śpimy w parze, a nasze masy ciała znacząco różnią się od siebie! Wbrew pozorom, nie stanowi to większego problemu.

 

Waga a twardość

Najlepiej wybierać twardość materaca posiłkując się stworzoną skalą w tym celu skalą. Możemy wybierać między materacem H1, H2, H3 lub H4. Ten pierwszy skierowany jest do osób o maksymalnej wadze ciała 60 kg. Będzie wobec tego też odpowiedni dla dzieci. H2 natomiast skierowany jest do osób ważących nie więcej niż 80 kg a H3 od 80 kg do 100 kg. Znacznik materaca H4 wybierany jest przez osoby ważące powyżej 100 kg.

 

Pamiętajmy jednak, że najwięcej zależy od tego, jakie są nasze preferencje i wymagania. Oczywiście dla własnego zdrowia nie powinniśmy celować w materace o wiele za miękkie lub za twarde. Jednak ważąc 70 kg możemy spokojnie celować w materac do sypialni H3. Lub na odwrót – ważąc więcej, zdecydujemy się na niego bardziej miękki materac. Powodem mogą być, chociażby problemy z krążeniem, które twardość mogłaby spotęgować.

 

Jaki rodzaj wybrać?

Oprócz zdecydowania się na materac o konkretnej twardości odpowiadającej naszej wadze powinniśmy również zwrócić uwagę na jego wypełnienie. Ono bowiem też ma związek z samą twardością. Kwestia ta jest również zależna od naszych osobistych preferencji. Powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z rodzajami wypełnień. Ich bogatą gamę oferują, chociażby materace Janpol. Możemy wybierać spośród wypełnień piankowych, lateksowych lub modeli kieszonkowych.

 

Jeśli zdecydujemy się na materac do sypialni z wypełnieniem piankowym, to na pewno usatysfakcjonuje nas jego powierzchnia. Szczególnie że nowoczesne wypełnienia tego typu są wysokoelastyczne i termoelastyczne. Oznacza to, że materac ten idealnie dopasuje się do naszego ciała, przejmując jego temperaturę. Podobnie działają materace lateksowe. Również dopasowują się one do osoby, która na nich leży. Dodatkową zaletą jest wysoka przepuszczalność powietrza. Jest to świetny pomysł dla osób, które cenią sobie wygodę i zdrowie własnego kręgosłupa, ale nie przepadają za sprężynowym wypełnieniem.

 

Materace do sypialni sprężynowe są w stanie natomiast zapewnić idealną twardość, jednak część osób nie przepada za tym wypełnieniem. Wiąże się to głównie z mechanizmem działania sprężyn. Nie ma się jednak czego obawiać. Najnowsze modele kieszonkowe, które również znajdziemy w ofercie firmy Janpol, posiadają wiele sprężyn umieszczonych w osobnych woreczkach. Są one więc niezwykle ciche.. Jeśli zależy wam na większej twardości, to powinniście wybrać model kieszonkowy, który posiada wysokie zagęszczenie sprężyn. Przełoży się to na lepsze podparcie ciała i wyższą twardość.

 

Nie mniej wybór idealnego materaca kieszonkowego wymaga odpowiedniego dobrania do osoby, która będzie na nim spała. W takim wypadku poszukiwania najlepszej powierzchni do spania mogą trwać dłużej. Nie mniej, bez wątpienia warto!

Kategorie: Dom