Dla każdego mola książkowego miejsce do ich przechowywania jest niezwykle istotnym elementem. Dobrze, jeśli woluminy są przechowywane w miejscach, do których łatwo jest sięgnąć, a najlepiej jeśli są one przy tym dodatkowo zabezpieczone. Aranżerzy wnętrz prześcigają się w pomysłach na miejsca przechowywania książek. Oto kilka inspirujących propozycji, które z pewnością zachwycą każdego bibliofila.

 

  1. Witryna sosnowa lub wykonana z dowolnego rodzaju drewna. Jest to elegancka, przeszklona gablota, w której można przechowywać cenne woluminy. Jej wielkość powinna zostać dostosowana do rozmiarów kolekcji oraz planowanego jej powiększenia. W takiej witrynie książki są dobrze widoczne, wyeksponowane, łatwo po nie sięgnąć, a przy tym są zabezpieczone w pewnym stopniu przed kurzem i promieniami słonecznymi. Jeśli to najlepszy dla Ciebie sposób na Twoją biblioteczkę zobacz witryny sosnowe na Polanomeble.pl. Taka witryna może stać się częścią salonu lub zostać ustawiona w domowym gabinecie. Z pewnością sprawdzi się również w sypialni.
  2. Meblościanka pod schodami. Przestrzeń pod schodami wiodącymi z salonu na piętro została zagospodarowana w postaci drewnianej ścianki z półkami. Półki znajdują się po obu stronach meblościanki, a więc także po obu strona schodów, ich liczba rośnie wraz z wysokością schodów. Wszystkie zastawione są książkami. Takie rozwiązanie także eksponuje książki i pokazuje bogactwo kolekcji właścicieli domu.
  3. Nietypowe półki. To kolejny sposób na przechowywania księgozbioru. W salonie wieszane są półki o nietypowych kształtach, które służą przechowywaniu książek. Mogą to być półki układające się w napis „BOOK”, półki przypominające otwartą księgę, czy półki w postaci spirali, gdzie w wewnętrznej części ustawiono książki. Takie rozwiązanie jest z pewnością efektowne i dobrze eksponuje książki, jednak należy zauważy, że jest ono właściwe raczej dla osób, które nie posiadają dużego księgozbioru lub dla tych, którzy chcą przechowywać książki nie tylko w salonie, ale także w innych domowych pomieszczeniach.
  4. Meblościanka z półkami i ławką. To ciekawe rozwiązanie, które łączy miejsce do czytania, z miejscem do przechowywania książek. Jest to mebel zajmujący całą ścianę w domu, znajdują się w nim wyłącznie półki z książkami, natomiast w centralnym punkcie meblościanki znalazła się tapicerowana szeroka półka – ławka – na tyle szeroka, że dorosły człowiek może się na niej położyć. W górną część półki wpuszczono oświetlenie.
Kategorie: Dom