Jeśli wszystkie formalności związane z rozpoczęciem prac budowlanych zostały zakończone można przejść do kolejnego etapu, związanego już bezpośrednio z budową, czyli do przygotowania działki.

 

Rozpoczynając budowę najczęściej wchodzimy na nieuporządkowany teren, gdzie rośnie trawa, krzewy i drzewa. Dlatego pierwszym etapem będzie wycinka drzew i usunięcie wszystkich potencjalnych przeszkód z działki. Na tym etapie warto także wstępnie zaplanować wygląd ogrodu, być może niektóre drzewa warto zostawić na swoim miejscu, by stały się później częścią zielonego zakątka.

 

Budowa domu wcale nie wymaga zagospodarowania całej działki. Dlatego warto po wytyczeniu obrysu budynku, zaplanować drogi dojazdowe oraz miejsca dla przechowywania materiałów budowlanych, a pozostałą część działki odgrodzić, aby nie została niepotrzebnie zniszczona podczas prac budowlanych.

 

Kolejnym etapem będzie wykopanie fundamentów pod przyszły dom. Ziemi z wykopów nie warto odraz wywozić, może się ona przydać od wyrównania nierówności gruntu w innych częściach ogrodu. Kopiąc fundamenty należy szczególną uwagę zwracać na korzenie drzew. Jeśli naruszymy je podczas wykopu zwiększamy ryzyko, że w czasie wichury przewrócą się. Drzewa mogą także uschnąć jeśli naruszmy ich korzenie. Wykonując fundamenty należy także pamiętać o odpowiednim drenażu, który będzie chronił budynek przed wilgociom. Rury drenażowe często mają termoizolację z kermazytu lub żwiru, które należy ubić. Przyda się do tego zagęszczarka, między innymi kaltmann wyposażona w silnik jednocylindrowy. Można ją także wykorzystać do ubicia podsypki pod podłogę czy do ugniecenia gruntu pod kostkę brukową. Silnik jednocylindrowy i stosunkowo niewielkie rozmiary sprawiają, że dobrze sprawdza się na mniejszych budowach. Wykopane i zabezpieczone przed wodą fundamenty należy następnie wybetonować fundamenty.

 

Jeśli masz już na placu budowy ciężki sprzęt typu koparka, to możesz z niego skorzystać, jeśli planujesz w ogrodzie staw czy oczko wodne.

Kategorie: Dom