Rekuperacja to ostatnimi czasy niezwykle modny termin. Czym tak naprawdę jest rekuperacja i czy warto w nią inwestować?

 Rekuperacja to termin odnoszący się do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jest to przeciwwaga dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która wymaga komina wentylacyjnego i działa wykorzystując podstawowe prawa fizyki. W przypadku wentylacji mechanicznej wymiana powietrza jest wymuszana przez napędzany elektrycznie mechanizm, nie wymaga ona komina, wylot może znajdować się między innymi w ścianie bocznej. Badania pokazują, że znaczne starty ciepła w budynkach są wynikiem właśnie wykorzystywania wentylacji grawitacyjnej. Kominem wentylacyjnym ucieka w domu wiele ciepła. Zastosowanie rekuperacji niweluje ten problem, bowiem jak już wspomniano nie wymaga ona komina. Co także zmniejsza koszty budowy – likwidując jeden element konstrukcyjny.

 

Ponadto w rekuperatorach stosowane są tak zwane wymienniki ciepła. Są to urządzenia, które odzyskują ciepło ze zużytego powietrza i przekazują je do świeżo czerpanego z zewnątrz. Dzięki temu można w znaczny sposób zmniejszyć koszty ogrzewania – nie trzeba tak mocno ogrzewać powietrza, bowiem ciepło nie ucieka na zewnątrz wraz z nim.

 

Wentylacja mechaniczna jest także szczególnie polecana alergikom. W ramach instalacji funkcjonuje bowiem kilka filtrów, które zatrzymują zanieczyszczenia oraz alergeny, które mogą być niezwykle uciążliwe dla osób na nie uczulonych. Jest zatem rekuperacja także dobrym dla zdrowia rozwiązaniem. Zwłaszcza w miejscach, gdzie mówi się o znacznym zanieczyszczeniu powietrza.

 

Aby wentylacja mechaniczna sprawnie działała należy pamiętać, że musi być ona profesjonalnie zamontowana. Stąd też rekuperacja to nie tylko same urządzenia, ale także fachowa ekipa, która potrafi je właściwie zainstalować.

 

Ze względu na jej zalety rekuperacja cieszy się w naszym kraju coraz większym uznaniem. Aktualnie większość projektów domów energooszczędnych oraz pasywnych zakłada właśnie wykorzystanie wentylacji mechanicznej. Jest to bowiem jeden ze skuteczniejszych sposobów na oszczędność energii cieplnej, a co za tym idzie także mniejszą emisję szkodliwych spalin do otoczenia oraz mniejsze koszty opału, dla właścicieli domu wyposażonego w rekuperator. Trudno się zatem dziwić, że z roku na rok rośnie popularność wentylacji mechanicznej, która staje się niezbędnym elementem wielu nowoczesnych projektów domu. Warto zdecydować się na nią już na tym etapie inwestycji.

Kategorie: Narzędzia