Od kilku lat słyszymy o formowaniu się społeczeństwa informacyjnego, w którym to usługi i dostęp do informacji stanowią główną siłę napędową gospodarki. Pojawia się zatem pytanie, czy gospodarka oparta na wiedzy oznacza kres przemysłu? Okazuje się, że nie, ale zmienia się jego postać. Tradycyjne zakłady przemysłowe powoli odchodzą do lamusa. Na rynku pozostają zakłady, które umieją się odnaleźć w nowoczesnych warunkach. Firmy stawiające na przemysł wysokich technologii oraz takie, które dzięki nowoczesnym parką technologicznym oraz inwestycją w badania i rozwój budują swoją przewagę konkurencyjną.

 

Nowoczesny i innowacyjny przemysł oparty jest bowiem o trzy podstawowe kwestie: nowoczesne parki technologiczne, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą oraz inwestycje w badania i rozwój. W dzisiejszych czasach nie wystarczy kopiować rozwiązania innych, aby zyskać silną i niczym niezagrożoną pozycję rynkową. Dziś należy wyprzedzać konkurencję o kilka kroków i proponować coraz to nowsze i ciekawsze rozwiązania. Dlatego także ważne jest inwestowania w badania i rozwój oraz opracowywanie własnych patentów. Przykładem takiego działania może być firma Hanncard. Przedsiębiorstwo to oferuje zabezpieczenia antykorozyjne, wały, tuleje. Producent ma w swojej ofercie także serwis i regenerację wałów maszynowych. Jedną z form działalności jest gumowanie oparte o opracowane przez firmę specjalne mieszanki gumy. Takie działania są przykładem nowoczesnego podejścia biznesowego w przemyśle.

 

Kolejną kwestią jest posiadanie nowoczesnego parku technologicznego. Innowacyjne maszyny, które pracują wydajnie, szybko i mogą wyprodukować więcej i lepszej jakości wyrobów niż ich starsze wersje to kolejny sposób na powodzenie w nowoczesnym przemyśle. Przykładem firmy, która kładzie duży nacisk na swój park maszynowy jest na przykład Oknoplast.

 

Ostatnią niezwykle ważną kwestią jest posiadanie wykwalifikowanej kadry. Jest ona konieczna na każdym etapie funkcjonowania zakładu. Coraz nowocześniejsze maszyny często wymagają obsługi przez pracowników doskonale je znających. Badania i rozwój to kolejny obszar, w którym konieczne jest posiadanie specjalistów w danej dziedzinie. Także zarządzanie firmą oraz jej obsługa we współczesnym świecie wymaga odpowiedniej, fachowej wiedzy. To właśnie kapitał ludzki w wielu firmach może być tym, co decyduje o ich sukcesie, albo porażce.

 

Jak widać gospodarka oparta na wiedzy nie prowadzi do zupełnego upadku przemysłu, choć rzeczywiście produkuje on mniej PKB niż kiedyś, natomiast prowadzi do jego przeobrażeń i unowocześnienia.

Kategorie: Narzędzia