Zamiatarki to maszyny dostępne w co najmniej kilku wariantach. Zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej spotykane są jednak zamiatarki uliczne. To spore pojazdy, które regularnie wyjeżdżają na miejskie ulice po to, aby dbać o ich czystość. Cechą charakterystyczną tych pojazdów jest to, że są one stworzone na bazie samochodów ciężarowych. W ich wnętrzu musi się bowiem zmieścić spory zbiornik na wodę brudną oraz czystą, a także dodatkowe wyposażenie, które jest potrzebne do sprzątania. Zamiatarki poruszają się z maksymalną prędkością 50 km/h.

W jaki sposób operuje się taką zamiatarką?

Operator zamiatarki ulicznej kieruje nią ze specjalnej, oszklonej kabiny. Może też na bieżąco kontrolować pracę szczotek obrotowych, które są umieszczone na froncie maszyny i które są odpowiedzialne za zamiatanie ulic. Przeszklenie kabiny znajduje się także na części podłogi, a więc jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Kabina operatora jest wyposażona w klimatyzację, a komputer pokładowy umożliwia komfortowe sterowanie maszyną. Duże ułatwienie stanowi także kamera cofania.

 

Pomimo tego, że zamiatarki uliczne- także te zaprezentowane na stronie Terberg Matec– są tworzone na bazie samochodów ciężarowych, kierowanie nimi nie jest aż tak trudne, gdyż są to maszyny kompaktowe i bardzo zwrotne. W niektórych modelach dodatkowo stosuje się ramę przegubową, dzięki której zamiatarka jest bardziej zwrotna. Pamiętajmy bowiem o tym, że zadaniem zamiatarki jest sprzątanie nie tylko ulic, ale i chodników czy też torowisk.

Jak wygląda serwisowanie tych maszyn?

Zamiatarki uliczne można serwisować na takiej samej zasadzie, co inne pojazdy, konieczne jest jednak znalezienie odpowiedniego miejsca, które takie przeglądy przeprowadza. Naprawa zamiatarek często opiera się o wymianę uszkodzonych części, które w przypadku popularnych modeli zamiatarek są dostępne w sprzedaży. Profesjonalna naprawa zamiatarek daje szansę dłuższej eksploatacji tych maszyn, chociaż niektóre części są dość specjalistyczne.

Kategorie: produkcja