Oświetlenie domu to niezwykle istotna kwestia. Zależnie od pomieszczenia, mamy różne wymagania co do natężenia światła, umiejscowienia lampy, a także jej wyglądu. W salonie często możemy sobie pozwolić na dosyć przytulny efekt, jaki zapewni nam przygaszone światło. Natomiast jeśli chodzi o kuchnię to jej przyciemnienie nie będzie raczej pożądane. Dlatego też wybierając lampę wiszącą do kuchni czy też salonu kierować się powinniśmy nie tylko kategoriami czysto estetycznymi, lecz także ich funkcjonalnością.

W poszukiwaniu idealnej lampy

Często ciężko jest spełnić własne wymagania, szczególnie gdy przychodzi nam wybrać element mieszkania, który będzie funkcjonalny a zarazem wpasuje się w jego klimat. Pomocny okazać się może duży wybór lamp wiszących zarówno tych nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych, których bogatą bazę znaleźć możecie pod poniższym adresem:https://www.multilampy.pl/lampy-wiszace. Opcja ta jest szczególnie godna polecenia, chociażby ze względu na fakt, iż klient, który nie odnajdzie wymarzonej lampy wiszącej wśród dostępnych modeli, ma możliwość skontaktowania się z obsługą, która postara się spełnić jego oczekiwania. Jak widać wymagający klient to nie problem dlatego postaramy się podpowiedzieć czym najlepiej się kierować przy wyborze lampy wiszącej tak aby spełniała ona nasze wymagania.

Lampa jedno czy wielopunktowa?

Najczęściej zastanawiamy się nad tym, czy w naszym pomieszczeniu wystarczy jedna mocna lampa, czy może postawić na kilka mniejszych lub o różnorodnych kształtach. Lampy jednopunktowe o jednym źródeł światła są chyba dotąd najpopularniejszą formą lampy. Jeśli chodzi o lampy wielopunktowe to można stwierdzić, że zyskały one na popularności wraz ze zmieniającą się modą. Często są one wybierane jako oświetlenie nad stołem w jadalni. W takiej sytuacji wielokrotnie wybiera się opcję z regulacją długości. Pozwala to na optymalne dostosowanie oświetlenia do własnych potrzeb.

Rodzaj klosza ma znaczenie

To jaki klosz posiada nasza lampa odgrywa ogromną rolę. Jeśli zależy nam na przytłumionym i klimatycznym świetle, odpowiednim dla takich pomieszczeń jak salon czy sypialnia, to najlepszym rozwiązaniem będzie lampa z nieprzezroczystym kloszem. Światło z takiej lampy będzie skierowane w dół, to rozwiązanie idealnie sprawdzi się nad ławą w salonie czy stołem w jadalni.

Natomiast wybór lampy o przezroczystym lub półprzezroczystym kloszu sprawi, że światło rozproszy się po całym pomieszczeniu odpowiednio je doświetlając. Może to być dobra opcja do pokoju dla dziecka, które odrabia tam lekcje, czyta książki oraz spędza czas przy komputerze. W kuchni czy łazience również zależy nam na dobrej widoczności dlatego tam tego typu lampy również sprawdzą się idealnie.

Zwróć uwagę na rozmiar pomieszczenia

Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ nie każdy typ lampy sprawdzi się w każdej przestrzeni. W małych pomieszczeniach, szczególnie w kuchniach, zdecydowanie lepiej będzie postawić na kilka mniejszych lamp. Uchroni nas to przed tworzeniem cienia na blacie, na którym przyrządzamy posiłek. Cień ten tworzy się w sytuacji, gdy własnym ciałem zasłonimy światło, które pada tylko z jednego źródła. Natomiast w większych kuchniach oświetlenie centralne w postaci jednej lampy sprawdzi się idealnie.

Ponadto, jeśli chodzi o kwestie czysto wizualne to w stosunkowo małych pomieszczeniach, większe lampy mogą wyglądać po prostu groteskowo. W takiej sytuacji znacznie lepiej będzie postawić na kilka mniejszych lamp punktowych niż na kryształowy żyrandol. Jeśli chodzi o kuchnię, która spełnia również funkcję jadalni to dobrą opcją będzie osobne oświetlenie blatu, na którym przygotowujemy posiłki i umieszczenie osobnej lampy wiszącej nad stół, przy którym zasiadamy z rodziną. Nie będziemy mogli wtedy narzekać na niedoświetlenie pomieszczenia, a nasze oko będzie cieszył wyjątkowy design.

Kategorie: Dekoracje