Chodniki w ogrodzie pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także użytkową. Razem z altankami, wiatami, oczkami wodnymi czy fontannami są nieodłącznym elementem działek. Budowa własnego chodnika może wydawać się skomplikowana, jednak wystarczy po prostu dobrze się do niej przygotować. Jak przygotować miejsce na dróżkę i wykonać ją tak, aby służyła przez wiele lat?

Wybór miejsca na chodnik

Planując budowę chodnika należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj podłoża oraz ukształtowanie terenu. Ważna jest także sama trasa ścieżki, ponieważ będzie stanowiła ważny węzeł komunikacyjny na działce. Powinna więc w miarę możliwości jak najkrócej prowadzić od furtki wejściowej do drzwi domu, a także altany, domku narzędziowego lub basenu.

Chodnik powinien zostać ułożony z materiałów, które będą odporne na różne warunki atmosferyczne na stabilnym podłożu. Jego długość zależy od wielkości samej działki oraz potrzebnych tras, jednak przyjmuje się, że jego szerokość nie powinna przekraczać półtora metra.

Jakie materiały wybrać?

Na rynku dostępne są różne materiały do budowy chodników działkowych. Warto pamiętać jednak, że powinny one być spójne z architekturą domu i innych elementów w ogrodzie. Najczęściej wybierane są kostki brukowe, ponieważ charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na pogodę. Stosuje się je szczególnie w miejscach narażonych na duże obciążenie, np. przy wjeździe do garażu.

Z kolei kamienie naturalne są bardzo długotrwałe w eksploatacji, o czym świadczy fakt, że od dawna były wykorzystywane do budowy dróg. Są również uniwersalne i odporne, szczególnie granit i sjenit. Na rynku dostępne są m.in. kamienie brukowe, piaskowce, otoczaki oraz zwykłe kostki.

Sporą popularnością cieszą się również płyty chodnikowe, ponieważ odznaczają się wysokim poziomem estetycznym i pasują do nowoczesnej architektury. Dobrze prezentują się też z kostką brukową. Nie są co prawda aż tak wytrzymałe jak wcześniej wymieniane materiały, ale za to budowa chodnika będzie łatwiejsza.

Kategorie: Ogród