Kostka brukowa musi być zadbana, aby pięknie zdobiła podjazd i drogę do domu, wpisując się w architektoniczny styl działki. Niezbędne jest więc jego regularne czyszczenie oraz usuwanie wykwitów, które pojawiają się w szczelinach. Do codziennego użytku wystarczą standardowe miotły uliczne, jednak do dokładniejszego czyszczenia niezbędny będzie zestaw porządnych szczotek różnego typu. Jakie szczotki wybrać, aby odpowiednio dbać o kostkę brukową?

Czyszczenie bruku miotłą ulicową

Aby kostka pięknie się prezentowała, należy zamieść ją przynajmniej raz na tydzień. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się miotły używane do zamiatania ulic. Nie kosztują wiele, a sprzątanie za jej pomocą kostki brukowej będzie dużo bardziej skuteczne niż używanie tradycyjnej miotły domowej. Różnica polega na tym, że ulicówka jest wyposażona w twarde włosie wykonane z tworzywa sztucznego i drutu mosiądzowego, które są bardziej efektywne na twardej powierzchni. Dlatego idealnie sprawdzi się do zamiatanie liści, drobnych śmieci czy piasku, a także zaschniętego błota.

Usuwanie brudu między kostkami

Od czasu do czasu należy pozbyć się uciążliwych i nieestetycznych zabrudzeń zalegających pomiędzy kostkami brukowymi. Ważne jest usuwanie nie tylko wykwitów w szczelinach, ale przede wszystkim mchu, pleśni i grzybów, które degradują bruk. Do tego typu zadań specjalnych najlepsza będzie szczotka z włosiem ze stalowego drutu hartowanego. Sprawdzi się ona ze względu na trzonek szczotki, który jest wąski i specjalnie wyprofilowany, ułatwiając wydobywanie zanieczyszczeń. Warto także zdecydować się na model, który posiada metalowe ostrze z boku głowicy.

W szczotkę z drutu warto zainwestować jeszcze z jednego powodu – umożliwia ona bardzo precyzyjne usunięcie zanieczyszczeń zalegających nie tylko w szczelinach, ale także na powierzchni kostki brukowej. Stalowa głowica pozwala na zdrapanie nawet mocno przyschniętego błota, zielonego nalotu, a nawet plam z oleju, nie rysując przy tym nawierzchni.

Kategorie: Ogród