Różne rośliny rosną na łąkach, czy polanach bez większego problemu, nie niepokojone przez człowieka. Jednak w przypadku wolno rosnących roślin działa selekcja naturalna przetrwają tylko najsilniejsze gatunki przystosowane do warunków panujących w danym miejscu. Do naszych przydomowych ogrodów wybieramy rośliny, które są dla nas atrakcyjne, ale niekoniecznie są w stanie sobie poradzić samodzielnie w warunkach panujących w naszym zieleńcu. Druga różnica to fakt, że sami usuwamy cenne składniki pokarmowe tak potrzebne roślinom w ogrodzie poprzez grabienie liście i zbieranie spadów owoców.

 

Czym powinniśmy nawozić?

To czym powinniśmy nawozić zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju roślin oraz gleby jaką mamy w ogródku. Nawozy dzielimy na sztuczne i naturalne. Najpopularniejsze nawozy sztuczne to te oznaczone literami NPK jak na przykład hydrokomplex. Skrót pochodzi od trzech najważniejszych makroelementów, czyli azotu (N), potasu (P) i fosforu (K). Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin oraz utrzymania ich w dobrej kondycji. Sztuczne nawozy są również gotowymi, zbilansowanymi mieszankami dla mniej doświadczonych ogrodników jak np. azofoska https://egarden24.pl/64-nawoz-azofoska-uniwersalny-25kg.  Do naturalnych nawozów możemy zaliczyć np. obornik. Jego rozprowadzenie w przydomowym ogródku mogłoby być jednak dość kłopotliwe w związku z tym na rynku dostępny jest w formie granulatu pozbawionego nieprzyjemnego zapachu.

Na co zwracać uwagę nawożąc?

Najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń producentów. Zbyt duża ilość sztucznych nawozów będzie skutkować osłabieniem roślin i zmniejszeniem ilości organizmów żyjących w glebie. Dodatkowo należy pamiętać o równomiernym rozprowadzaniu nawozów, ponieważ stężenie nawozu może kumulować się w danym miejscu i zaszkodzić roślinom w sposób opisany wcześniej. Poważnym błędem jest również stosowanie nawozów po upływie ich terminu ważności. Przed rozpoczęciem nawożenia dobrze jest zbadać odczyn gleby.Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni nawóz. Piękny ogród wymaga dużo pracy, jednak z pewnością jest tego wart.

Kategorie: Ogród